Avaleht > Lüpsivõtted masinlüpsil > Lüpsiaparaadi allapanek
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Lüpsiaparaadi allapanek

Oluline on lüpsimasina õigeaegne allapanek. Mida enam hilinetakse aparaatide allapanekuga, seda lühemaks jääb piima väljutamisega kattuv lüpsmise aeg. Lüpsmisega viivitamisel väheneb väljalüpstava piima ning suureneb jääkpiima kogus.

Kuna sõõrdumise kestus on 3...7 minutit, ei tohi nisakannude nisadele asetamisega hilineda.
Soovitav on nisakannud asetada vahetult peale udara ettevalmistust. Kui lehma udar jõutakse ette valmistada enne eelmiselt lehmalt aparaati alt võtmata, siis peab arvestama, et minuti jooksul udara ettevalmistusest toimuks aparaadi allapanek. Et sõõrdumisaega mitte mööda lasta, ei või järjest mitut lehma ette valmistada. Soovitav on enne nisakannude allaasetamist veenduda, et udar on piisavalt sõõrdunud.  Aparaatide allapanekuga hilinemisel eraldub piim aeglaselt, udar ei tühjene ja järellüps kestab ebanormaalselt kaua.

Väidetakse, et nisakannude asetamise järjekord nisadele ei ole toodangule määrav. Küll aga aitab allapaneku otstarbekas järjekord kokku hoida lüpsja tööaega ja muuta aparaadi käsitsemist mugavaks.

Lüpsiaparaat võtta käe peale, avada kollektori piimakraan ning asetada nisakannud ilma susinata lehma nisadele. Selleks võetakse nisakannu suudmeosast kinni kolme sõrme ja pöidlaga, tehakse volt lühikesele piimavoolikule ning nimetissõrmega juhitakse nisa ots nisakannu. Lühike piimavoolik vabastatakse voldist ja nisa imetakse kannu susinata. Kätt ei ole vaja siinjuures vahetada ning samas tuleb toimida nii, et allaasetatud nisakann ei segaks järgmiste nisakannude allapanekut. Jälgida tuleb, et voolikud ei jääks allaasetamisel keerdu, sest muidu need hakkavad nisakannu koos nisaga pöörama. Kui lüpsja lüpsab kannulüpsiseadmega, siis on soovitav asetada kann lehma esimeste jalgade juurde. Seejärel on mugav asetada nisakannud nisadele ning selliselt on pikk piima- ja vahelduvvaakumvoolik lehma kehaga paralleelselt. Samuti on väiksem lüpsikannu ümbermineku oht.

Eellüpsi nõu peaks olema musta põhjaga (Veerpro Magazine 2007)  Lüpsiaparaadi allapaneku lõpetamine (Veerpro Holland) 
Lüpsiaparaadi allapanek (DeLaval 2008) Eellüpsi piim ei tohiks sattuda lehma asemele, kuna see on potentsiaalne saasteallikas (Tänavots 2010)
   
   
 

 
 
Lehmade lüpsmine ja lüpsiseadmed
Creative Commons License Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 3.0 Unported License.