Elektrijuhtivuse määramine

Lihaskoe elekrijuhtivuse määramiseks võib kasutada Saksamaal Rudolf Matthäusi Inseneri­büroos toodetud aparaati LF Star CPU (joonis).

Liha elektrijuhtivuse määraja LF Star CPU (A. Tänavots) 

Joonis. Liha elektrijuhtivuse määraja LF Star CPU (A. Tänavots)

Määramisel surutakse 2 paralleelset terasest elektroodi lihasesse ja mõõdetakse elektroodide vahelist elektrivoolu (joonis).

Mõõdetud liha elektrijuhtivus näitab liha rakustruktuuride kahjustuse astet.

Liha elektrijuhtivuse määramine (A. Tänavots) 

Joonis. Liha elektrijuhtivuse määramine (A. Tänavots)

Lihaskoe rakustruktuuri olukord on tihedas seoses liha veesidumisvõimega. PSE liha puhul on liha rakustruktuur kahjustatud, mistõttu liha elektrijuhtivus on kõrge (> 8.0) ja veesiduvus madal. DFD kuiva konsistentsiga liha puhul on elektrijuhtivus madal (< 2,0). Normaalse liha puhul on see näitaja eeltoodud kriteeriumide vahepealne.

Video. Liha elektrijuhtivuse määramine LF Stariga (A. Tänavots)

Aparaadi komplekti kuulub elektrijuhtivuse määraja LF Star, kontrollblokk, tarkvara, mis võimaldab mõõtmisprotsessil saadud andmeid edastada printerile, arvutile, kaalule.

Aparaadi mälust on võimalik andmeid edastada, kusjuures mõõtmistele antakse järjekorra number, mis võimaldab proove analüüsi ajal identifitseerida. Valikuliselt võib mitmeid kirjeid grupeerida sama numbri alla, kui nad tähistavad sama objekti. Mõõtmisprotsessi ajal on kirjeid määrav number aparaadi ekraanil.